Vi lämnar vintertiden och ett vårvinterminne vi alla håller kärt, är Storebrors födelsedag som i år var på en lördag och vi därmed kunde fira alla tillsammans, dagen lång, med stora familjekalaset på ”rätt” dag och allt!

Räknade ut att det var den tjugoåttonde födelsedagsmorgonen vi fick uppleva, som päron.. en sådan hejdlös ynnest.

Det var Han som kom och bjöd in oss i vad som känns som livets häftigaste, roligaste, kärleksfullaste, svåraste, oroligaste, känslosammaste och mäktigaste kapitlet i livet.

Storebror fick ett endaste litet paket vid födelsedagsmorgonen… mamma-målade kortet och dess ord avslöjade snabbt att det vore smart om gänget klädde på sig varmt och, ja juust det, i vanlig ordning; drog ner mot lagårn…

Bästa stället för att gömma otympliga presenter och julklappar. I år stod där ett stort hockeymål till stora lilla hockeyfantastens förtjusning.

Inne i värmen igen spelades det kort för fullt, med Modo-kortleken som låg i det första lilla paketet. Hockey-tema, ja visst!

Sen blev det fullt ös med kalasfix!

Jag njöt så av att ordna kalas i Salskammaren som nu känns så komplett med kakelugnen.

Sixtens födelsedag och födelsedagskalas, är så toppen för att vi ska få ändan ur att grundligt röja upp hemmet efter trötta, mörka, dammiga oxveckor.. nu var här så finstädat och vårvinterfint.

Det är lyx när man ska få så många födelsedagsfirare på sitt kalas, att det måste dukas i tre rum!

Det var sol men blåste absolut halv orkan. Vi hade bestämt oss för att bjuda på utelunch i vanlig ordning och (stackars? nää.. tappra!) gästerna vet vi det här laget att lite väder kan inte få stoppa… vi sökte lä på baksidan, intill hästhagen..

Där grillades det järnmackor på glatta livet och hästarna tyckte det var kanon att få hänga med på kalaset, dom också.

Sen drog vi återigen in i värmen och det var mer än gott. Småkusiner lekte tätt intill.

I solgula köket dukades det fram kalasfika.

Chokladbollar, kolakakor, Påsk-kaka (recept HÄR) , önskade chokladtårtan .. med vackra Mormoster Storan-stöpta ljusen…

Havretosca..

.. ooch den godaste tårtan jag vet; mandeltårta med smörkräm… den är fantastisk!

Passar perfekt till påsk som ligger oss nära framför också. Och vet ni! Den här tårtan är ypperlig att göra och frysa in (botten + smörkräm)… så nu längtar jag till påsk, för vi har en som väntar i frysen, som bara ska toppas med grädde och bär. Såna tårtor älskar man ju!

Receptet finner ni HÄR.

Det var fräsigt när tjugofem personer sjöng Ja må han leva för fulla halsar och se leendet på vår stora finpojke.

”Det HÄR är rikedom!”, kunde förstås iiinte ”predikarmorsan” låta bli att säga… men det äär ju sant, ju!!

Så fikades och surrades och lektes det..

.. och lektes lite till..

Och sen blev det kramkalas och heeejdåå till Storfamiljen, så bortskämd på kärlek och fina gåvor…

..kvar var vi med varma hjärtan efter ett så härligt firande. Och precis enligt önskan så gick vi till kvällen över till Farmor och Farfar och såg på hockey med de, på deras stor-tv och beställde hem mat från pizzerian nere på byn… alltsammans satt som en smäck, gäspade nöjda kalasfolket.

Tänk, va.. 11 år… livets bästa.

Emmeli

G-VMBJT57ZE4